Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  A jak slaví svátky lidé v Latinské Americe, kde mají nyní léto?

Brazilci jsou směsicí etnik z mnoha částí světa a jako obyvatelé bývalé portugalské kolonie, jejíž zvyky byly především křestanské, čerpají z tohoto kulturního dědictví.
Důležitou součástí tradičních oslav Vánoc je obdoba našeho betlému, Presépio. Tyto tradiční betlémy se vystavují v prosinci v kostelech, domácnostech a obchodech. K Vánocům neodmyslitelně patří i Papai Noel (Santa Claus), který přilétá helikoptérou až z Grónska a brazilským dětem přináší dárky.

V Brazílii se však kvůli horkému počasí obléká do hedvábí a na hlavě má klobouk. Štědrovečerní tabuli tvoří krocan, šunka, rýže a bohaté zeleninové a ovocné mísy.
Oddaní katolíci se často účastní hodinové půlnoční mše. V portugalštině se jí říká Missa do Galo (Kohoutí mše), protože kohout podle tradice oznamuje příchod nového dne. Katolíci chodí 25. prosince do kostela, ale mše se slouží v odpoledních hodinách, protože lidé si po náročné oslavě rádi přispí nebo jdou na pláž. Vánoční výzdobu tvoří nejen čerstvě natrhané květiny, ale i vánoční stromky (například palmy či borovice) ozdobené třpytkami. Noční oblohu pak rozjasňují obrovské ohňostroje.
Převážnou většinu obyvatelstva v Kolumbii tvoří katolíci, proto se i tady dodržují křestanské tradice. Vánoce začínají již 7. prosince, kdy v rodinách zapalují svíčky na památku Panny Marie. Vánoční stromky lidé začínají zdobit od 16. prosince – dnes jsou však už jen umělé, protože jim záleží na životním prostředí. Každý večer se shromažďují kolem domácích betlémů, modlí se a zpívají koledy.
O Štědrém večeru se rodinní příslušníci sejdou a společně tančí a zpívají. Tradičním kolumbijským pokrmem je ajiaco, polévka s bramborem, kuřetem a kukuřičný dezert natilla. Tradičním vánočním nápojem je sabajón, alkoholický nápoj připravený z tequily či aguardiente, vajec, mléka, whisky a vína. O půlnoci si všichni popřejí veselé Vánoce a rozdají dárky. Podle tradice přinášel dárky Ježíšek, ale dnes ho již nahrazuje Santa Claus, který nechává dárky na pelesti dětských postýlek. Feliz Navidad para todos. Veselé Vánoce všem. Nejdůležitější součástí Vánoc v Paraguayi jsou tradiční betlémy, presebres, které se staví v kostelech i domácnostech. Prosinec je tady letní měsíc a všude je záplava pestrobarevných květin. Podobnými barvami jsou vyzdobeny i kostely a domácnosti. O Štědrém večeru se všichni shromáždí v kostele na kohoutí mši. Sváteční večeře je zahájena po návratu z kostela. Na Tři krále, tedy 6. ledna, se rozdávají dárky. Ale večer před tím vkládají děti do svých bot dopisy pro krále.
Období Vánoc začíná ve Venezuele 16. prosince, kdy rodiny staví tradiční betlémy a vystavují je v obývacím pokoji. Venezuelské betlémy tradičně zobrazují narození Ježíše, ale mnohdy jsou neortodoxními výjevy z Bible a kolem kolébky s Jezulátkem, obklopené pastýři, poutníky a králi, jezdí například elektrický vláček.
Venezuelané chodí na ranní mši od 16. do 24. prosince. V hlavním městě Caracasu se stalo moderním zvykem jezdit na bohoslužbu na kolečkových bruslích. Takto se lidé dopravují i na kohoutí mši (24. prosince o půlnoci). Po návratu z kostela se pak prostře slavnostní tabule, na níž nesmí chybět ani tradiční vánoční nápoj ponche crema. Tradičními vánočními zpěvy jsou Parrandas o Aguinaldo. Před spaním si pak děti v očekávání nadílky na palec přivážou provázek, který nechají viset z okna. Dárky naděluje Ježíšek.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál