Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Vánoční (ne) pohoda

Vánoce téměř klepou na dveře, avšak vánoční pohoda jako by byla na hony daleko. Ulice praskají ve švech a statistici podotýkají, že množství prodaného zboží, jímž obchody přetékají, bude letos opět trhat rekordy. Nákupní horečka se stupňuje a s blížícím se Štědrým večerem na mnohé doléhá ze všech stran čím dál více stresů – práce, nákupy dárků, úklid domácnosti, popřípadě pečení vánočního cukroví. Je s podivem, co dokáže hektický diktát doby.

Ráda bych se v této souvislosti vrátila k nedávné nehodě, k níž došlo na Staroměstském náměstí v Praze a jež dle mého názoru symbolizuje jeden z mnoha negativních aspektů komercializace Vánoc. V sobotu 6. prosince vyvrátila vichřice ze stojanu vysoký vánoční strom, který při pádu na zem vážně zranil britského turistu. Ten se musel posléze podrobit dvěma náročným operacím. Jak je vidět, nebezpečí číhá prakticky na každém kroku a pravděpodobnost jeho výskytu se zvyšuje se ztučňujícím se balíkem peněz. Město poskytlo prostor firmě, která vánoční strom na náměstí nainstalovala, avšak už nezajistila statický posudek. Možná v tom hrály roli finance – statický posudek by pravděpodobně stál moc peněz.
Proto je jednodušší říct si, že holt měl onen turista, který byl zraněn, smůlu, která by mohla potkat kohokoli, kdo by se nacházel na stejném místě v osudné chvíli, kdy se vichřice opřela do zeleného symbolu Vánoc. Já to však vnímám zcela jinak a řídím se přitom nejen svým selským rozumem, ale i poznatky, které byly zveřejněny hned několik dnů po nehodě. Stojan, který strom držel, byl nedostačující a společnost, jež ho nechala umístit na jedno z nejfrekventovanějších míst v ČR, si ani nenechala vypracovat statický posudek! Je žalostné, že vánoční strom, který svou nádherou jinak dokáže rozzářit dětské zraky, se v nesprávných rukou může proměnit v nástroj zkázy a neštěstí.
Pokud je pravda, že obyvatelé ČR každoročně na Vánoce utrácejí víc a víc, pokusme se šetřit na správném místě a ne tam, kde jsou v sázce lidské životy. Klidné prožití vánočních svátků.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál