Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Přibyli další profesionální pomocníci sociálně slabých rodin

Všech třicet terénních sociálních pracovníků, kteří podstoupili závěrečné ústní zkoušky dvoustupňového vzdělávacího programu, bylo úspěšných. Zkoušky i slavnostní předání certifikátů, které po nich následovalo, se konaly 3. prosince v Praze.

„Letošní školení bylo mnohem náročnější a vyžadovalo více času. Bylo propracovanější,“ hodnotí je čerstvá absolventka Jarmila Šenková, která se účastnila i loňského, ještě neakreditovaného programu. Školení si klade za cíl poskytovat profesní skupině terénních sociálních pracovníků kvalitní teoretické vědomosti a praktické zkušenosti, a tím standardizovat jejich práci. Terénní sociální pracovníci se zabývají problémy sociálně slabých rodin, což vyžaduje např. znalosti z práva a systému sociální péče. Důležitá je také schopnost komunikovat s úřady i jednotlivci.
„Rada vlády ČR pro záležitosti romské komunity tento program podporuje od začátku,“ ujistil na tiskové konferenci Jan Jařab, zmocněnec vlády pro lidská práva. „Finance plynuly nejdříve z Evropské unie, z programu Phare, nyní jdou už druhým rokem z rozpočtu vlády. Pro nás je velmi důležité, že program je nově akreditován u ministerstva školství. Díky tomu se totiž terénní sociální práce pomalu stává součástí sociálního systému. Starý model řešení sociálních problému „shora“ úředníky se přeměňuje v pružnější individuální model, kdy terénní sociální pracovníci za svými klienty denně docházejí. Tak se jim lépe daří nacházet příčiny, proč někteří lidé selhávají v sociální funkci a řešit jejich problémy,“ vysvětlil Jařab důvody, proč vláda program podporuje.
Na finanční podpoře programu se podílel rovněž Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové a Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, jehož zástupkyně Fumiko Kashiwa byla přítomna závěrečnému předávání diplomů.
Mezi terénními sociálními pracovníky je velká část Romů, kteří se jako profesionálové stávají aktivními aktéry osudů své komunity. Přijetí do programu nezávisí na dosaženém vzdělání uchazeče (mezi absolventy jsou vysokoškoláci i lidé se základním vzděláním), ale na tom, zda zájemce praxi „teréňáka“ již vykonává.
Díky akreditaci mohou úřady práce zařadit tento vzdělávací program mezi své rekvalifikační kurzy. Už dva úřady práce hodlají do něho poslat příští rok několik uchazečů, sdělila ředitelka programu Laďka Češková. Všichni proto doufají, že vláda schválí finanční prostředky i na příští rok. Letos vyčlenila Rada vlády ČR pro záležitosti romské komunity na vzdělávací program milion korun z celkových 40 milionů, které dostala přidělené na projekty spadající pod její pravomoc (např. pro terénní sociální práci a neziskové organizace, které „teréňáky“ zaměstnávají).
Program nadchl také kolegy ze slovenské Asociace sociálních terénních pracovníků a s drobnými úpravami ho již zavádějí. Zájem o pořádání prvního teoretičtějšího cyklu přednášek, která by byla pod hlavičkou brněnského Dromu, projevily Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Eva Malířová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál