Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Příběhy romských klientek (ale mohly se stát komukoliv jinému)

Lucie, 20letá Romka, se narodila v Plzni. Od 15 let vyrůstala ve výchovném ústavu, po dosažení zletilosti se vrátila k rodičům do Plzně. Tam se seznámila se svým partnerem, 21letým Tiborem H., se kterým žila zhruba dva roky na ubytovně, kde Tibor bydlel. Po půl roce ji začal nutit k poskytování sexuálních služeb, vyhrožoval, že ji opustí, někdy ji i fyzicky napadal. Nutil ji dělat prostitutku i v době, kdy byla těhotná.

Tehdy Lucie od svého partnera utekla a pobývala krátce v azylovém domě. Tibor ji však vyhledal a vyhrožoval, že pokud se k němu nevrátí, požádá o svěření dítěte do péče a poté ho nechá umístit do kojeneckého ústavu… Po celou dobu, kdy Lucie byla v péči La Strady, měla strach, že ji Tibor najde a že přijde o dítě… Po dvou měsících se Lucie rozhodla, že se k Tiborovi vrátí. Jak sama říkala, je to jediný člověk, kterého má…
Marina se narodila v roce 1984, vyrůstala společně se šesti sourozenci a rodiči v menším městečku na Slovensku. Později se všichni přestěhovali do rodinného domku na vesnici k prarodičům. Matka se o děti příliš nestarala, nevodila je do školy, Marinu asi ve čtvrté třídě přeřadili do zvláštní školy. Zvláštní učební obor nedokončila; místo učení ji otec nutil, aby vykonávala domácí práce a pracovala „na hospodářství“. V roce 2001 odešla kvůli neshodám ke svému staršímu bratrovi a jeho ženě. Po krátkém čase je navštívili příbuzní, kteří – jak se později dozvěděla – za ni údajně zaplatili 10 000 Kč a odvezli ji do ČR, kde měla pomáhat své tetě v prádelně. Spolu s dalšími dívkami ji ubytovali v jednom bytě v Teplicích a nutili je vykonávat prostituci. Po několika dnech se jí podařilo utéci a požádat policii o pomoc. Policie kontaktovala La Stradu. Marina se chtěla vrátit k rodině na Slovensko. La Strada jí to okamžitě zprostředkovala.
Protože se především romské klientky velmi často vracejí do prostředí, kde byly zneužívány, La Strada se snaží rozšiřovat adresář spolupracujících institucí a organizací při podpoře klientek, které se vymanily z jakékoliv poroby. Pokud se tedy najdou noví zájemci o materiály La Strady či o případnou spolupráci, využijte zveřejněného kontaktu.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál