Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Romská hudba zněla na Strunách podzimu

Praha – Roby Lakatoš se svým ansáblem a dívčí trio Triny vystoupili v Jízdárně Pražského hradu v závěru 8. ročníku festivalu Struny podzimu. Od 26. září až do 4. prosince zájemci slyšeli mnoho známých hudebníků.

Závěrečný koncert nabídl bohaté spektrum muzikantů. Na třech pódiích postupně vystoupila dívčí skupina Triny (má v repertoáru romské lidové písně zpracované pro trojhlas), klasický violoncellista Jiří Bárta, jeho jmenovec, zpěvák Dan Bárta a po přestávce i multiinstrumentalista Alan Vitouš s kontrabasistou Jaromírem Honzákem a klavíristou Zdeňkem Králem. Všichni se pak představili ještě na závěr ve společné jamsession, která vzbudila velké nadšení.
Zvláštním hostem a hlavní hvězdou večera byl romský houslista Roby Lakatoš se svým ansáblem (Kálamán Cséki – klavír, László Bóni – druhé housle, Ernest Bangó – cimbál, Oszkár Németh – kontrabas, Attila Rontó – kytara). „Roby Lakatoš tady vystupoval poprvé loni a tento koncert ho pro českou veřejnost objevil,“ uvedl jeho vystoupení moderátor.
Maďarský houslista nabídl směs klasických, jazzových a romských písní. Ačkoliv byla Jízdárna uzpůsobena pro tanec, publikum se rozpohybovalo až při Lakatošově vystoupení, které také sklidilo největší aplaus.
„Ještě jsem ho nikdy neslyšela, ale je to fakt krásné, na housle přímo čaruje. Byla to taková příjemná směs,“ uvedla jedna z návštěvnic Magda Jiskrová.

Zuzana Labantová
Foto: Struny podzimu, Petra Hajská

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál