Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Nejsem kriminálník díky Salesiánskému středisku

Teplické Salesiánské středisko mládeže (SaSM), jehož oficiální název je Dům dětí a mládeže, je druhým školským zařízením ve městě, které se zabývá mimoškolní činností dětí a mládeže. Nabízí pestrou paletu činností pro každodenní trávení volného času: od seznámení se se základními křesťanskými hodnotami po zájmové kroužky, klubová setkání a výuku náboženství.

V Teplicích na panelovém sídlišti v Proseticích, kde SaSM působí, je nedostatek možností jak smysluplně trávit volný čas. Proto tady středisko vzniklo. Je otevřeno pro děti od 6 do 15 let, dochází ale také učňovská a středoškolská mládež. Někteří studenti tady dobrovolně pomáhají a vedou zájmové kroužky. Například doučování, které vede společně s nimi romská asistentka, kroužek výtvarné výchovy nebo výuka hraní na klavír.
Středisko pomáhá především dětem romského původu. Nabízí jim pestrý sortiment aktivit od hudebních kroužků, počítačů a výtvarné výchovy, až po společenské hry – stolní fotbal, šipky, kulečník atp. „Důležité je, že se tady mohou setkat s kamarády a navíc pod dohledem laskavého dospělého, který je jim ochoten naslouchat a poradit s problémy,“ říká ředitel střediska Ladislav Nádvorník. „Takto jsme pomohli např. jednomu chlapci, který přišel do Salesiánského střediska mládeže před 13 lety. Začal přicházet častěji, neboť se tady cítil velmi dobře a má tady spoustu kamarádů. Později se zapojil do kroužku modelářství a výuky náboženství, které ho velmi zaujalo, chodil do kostela. Cítil, že sem nějak patří a začal více rozvíjet svoji mysl. Asi po pěti letech začal chodit s kamarády, kteří páchali kriminální činy, kde mohli. Nelíbilo se mu to, neboť poznal, že je to špatné a nechtěl se s nimi už nadále stýkat. Dnes pracuje u nás a ví, že kdyby nepoznal Salesiánské středisko, byl by z něho kriminálník,“ prozradil konkrétní zkušenost Ladislav Nádvorník.
Ve středisku vytvořili zajímavý projekt s názvem Spořínek, který dětem umožňuje spořit drobné peníze. Ti, co je nemají, si je mohou vydělat například výrobou vánočních přání pro sponzory. Každý má tzv. abstraktní konto, z kterého přispívá na víkendové akce, výlety nebo návštěvu plaveckého bazénu. Spořínek tedy vede ke kladnému vztahu k práci, učí zacházet s penězi. Ze svého konta mohou děti také uhradit roční členský poplatek 40 korun a získat průkazku člena. Zájemci mohou docházet do střediska i bez toho. Zaregistrovaní členové však mají slevy na různé akce a hlavně mohou získávat body a vyhrát v celoroční soutěži.

Pavel Hušek, Ústí nad Labem
Foto: autor

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál