Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Příběhy malých Romů zaujaly

Praha – Čtení příspěvků šestého ročníku celostátní literární soutěže Romano suno bylo hlavním bodem programu Romského večera, který se konal 21. listopadu v literární kavárně Globe v Praze. Akci pořádala společnost Nová škola, která se zaměřuje na vzdělávání menšin s důrazem na romskou komunitu.

Soutěž Romano suno byla určena pro romské děti ze základních a zvláštních škol, z dětských a diagnostických domovů. Soutěžily ve čtyřech věkových kategoriích a jedinou podmínkou účasti bylo napsání příspěvku v romštině. Tématy letošního ročníku byla Moje rodina, Moje první láska, Romské zvyky a tradice a Co mě nezabije, to mě posílí. Děti napsaly 120 příspěvků. Přeložené do češtiny je organizátoři poslali zpět do škol, aby k nim žáci, romští i neromští, udělali ilustrace. Nejlepší práce byly na Romském večeru vystaveny.
„Tato soutěž je sice literární, ale nemá ambice vyhledávat nové spisovatele. Pokud se dívka, kterou někdo znásilnil v dětském domově, nebo chlapec, kterého matka bije, nám rozhodne napsat, pak to není proto, že by chtěli vyhrát a stát se slavnými, ale proto, že se potřebují někomu svěřit,“ řekla na úvod koordinátorka projektu Iveta Pape. „Dítě, které žije v ghettu, je šťastné, když se o ně někdo najednou zajímá. A pokud ho můžeme udělat šťastným, pak stojí za to v této soutěži pokračovat,“ dodala.
Večer se skládal ze dvou cyklů čtení, oddělených přestávkou, během které hosté ochutnali typická romská jídla holubky a šinga. Zpěvem a hrou na kytaru tyto chvíle zpříjemňoval romský muzikant Ján Slepčík.
Hosté, mezi nimiž byla Michelle Villiams, Bryan Regan, Patrik Čonka, Štěpán Kubišta a Lada Jelínková, četli z vybraných příspěvků nejdříve romsky, poté česky a nakonec anglicky.
„Loni Nová škola oslovila moji kolegyni Báru Hrzánovou, ale ta nemohla přijít kvůli představení, tak jsem za ni zaskočila. Minule mě tato akce nadchla, takže jsem ani na chvíli neváhala, když mi letos nabídli, abych se zúčastnila,“ řekla Romano hangos Lada Jelínková, herečka Činoherního klubu.
Reakce posluchačů, mezi nimiž bylo hodně cizinců, byly velmi příznivé. Někteří z nich se neubránili slzám dojetí. „Jsem stálým hostem této kavárny, ale o Romském večeru jsem nevěděl, přišel jsem úplně náhodou. Velmi mě to však zaujalo a vzal jsem si i sborníček. Příští ročník určitě nevynechám,“ prohlásil Milan Rosecký, jeden z návštěvníků.
Společnost Nová škola totiž vydala z prací zaslaných do soutěže sborníček. Zájemci v něm najdou například zkušenosti 14letého narkomana nebo chlapce, který musel dělat pasáka nevlastní sestře nebo dalšího, kterého matka bila a on dosud neví proč. Příběhy romských dětí však nejsou jen smutné. Mnoho jich píše o své harmonické rodině, kterou nadevše milují, o svých prvních láskách atd.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál