Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  AIDS v Africe: to nejhorší má teprve přijít

Novou studii o vlivu AIDS na život dětí v Africe vydává Dětský fond OSN UNICEF. Vyzývá k okamžité a masivní pomoci rodinám, které se starají o děti osiřelé v důsledku AIDS. Vinou této epidemie ztratilo rodiče již více než jedenáct milionů dětí, z nich polovina ve věku 1014 let. Nejvyšší nárůst sirotků je v Botswaně, Lesothu a Svazijsku. To jsou zároveň země, kde rozšíření HIV zasahuje více než třicet procent populace a situace se nadále zhoršuje.

Podle Dětského fondu UNICEF se stává jen výjimečně, že dítě přijde pouze o jednoho z rodičů: pravděpodobnost, že oba jsou nakaženi virem HIV, je velmi vysoká. Odhaduje se, že počet úplných sirotků se do roku 2010 ztrojnásobí. „Musíme udržet rodiče naživu a zajistit, aby sirotci a další zranitelné děti zůstali ve škole a byli chráněni před zneužíváním a špatným zacházením,“ apeluje výkonná ředitelka UNICEF Carol Bellamy.
Kritickou situaci by změnilo poskytnutí okamžité podpory rodinám a komunitám, což by zajistilo africkým sirotkům bezpečné a zdravé dětství. „Situace je vážná v regionu, kde jen asi jedno procento z 29 milionů lidí žijících s HIV/AIDS má přístup k život prodlužujícím medikamentům a péči, jaké jsou široce dostupné v bohatých zemích,“ dodává Carol Bellamy.
Údaje OSN zveřejněné u příležitosti Světového dne boje proti AIDS celosvětově připomínaného 1. prosince varují, že globální epidemie AIDS je stále na postupu. Jen letos se virem HIV nakazilo pět milionů lidí, z nich 60 procent v Africe. Tři miliony (v Africe 2,3 miliony) na následky AIDS zemřely, což je dosud nejvyšší údaj za jeden rok.
Publikované údaje jsou šokující: v jižní části Afriky je dnes nakažen každý pátý člověk. „Míra epidemie se sice v zemích subsaharské Afriky liší – jedno procento nakažených oproti devětatřiceti procentům v Botswaně a Svazijsku – všechny indikátory však naznačují, že se tady epidemie šíří závratným tempem,“ uvádí OSN. Na světě je nyní přibližně čtyřicet milionů HIV pozitivních či nemocných AIDS, z toho asi dva a půl milionu dětí do patnácti let. Jana Sobotková,

www.ecn.cz

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál