Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Předseda sdružení Dženo Ivan Veselý: Romové vyzvou vládu k uzákonění voleb zástupců menšin

PRAHA – Romové chtějí vyzvat vládu, aby připravila zákon o volbách národnostních menšin. Jejich příslušníci by si tak vybrali své reprezentanty, kteří by je zastupovali a hájili jejich zájmy při jednání s místními i celostátními úřady a institucemi. ČTK to dnes řekl předseda romského Sdružení Dženo Ivan Veselý. Podle něj se chtějí Romové co nejdříve sejít s premiérem Vladimírem Špidlou

„Nechceme nic jiného, než jakési přehodnocení zákona o národnostních menšinách, kde budou definována práva a povinnosti. Stát by měl umožnit zvolení reprezentace,“ uvedl Veselý. Podle něj volí své zástupce, kteří jsou pak partnery pro vládu a další orgány, podle záko na například příslušníci menšin v Chorvatsku či v Maďarsku. Krajské i obecní úřady v současnosti mají již koordinátory či úředníky, kteří se věnují Romům a příslušníkům dalších menšin. „To jsou státní zaměstnanci. Státní zaměstnanec reprezentuje zájmy kraje či úřadu, nereprezentuje zájmy Romů,“ zdůraznil Veselý.
Neexistenci romské reprezentace kladou mnozí za vinu samotným Romům. Jejich sdružení a organizace totiž nepostupují jednotně a nejsou mnohdy schopny se dohodnout mezi sebou. Veselý tvrdí, že na potřebě voleb zástupců menšin se shodlo na 150 organizací. Předseda Sdružení Dženo věří, že o volby by voliči z řad příslušníků národnostních menšin projevili zájem. Předcházet by jim ale musela kampaň, která by je na výběr připravila.
Romy k iniciativě vyprovokovalo jednání vlády, která se minulý týden zabývala přílivem Romů ze Slovenska. Zprávy ministerstva vnitra i práce konstatovaly, že se zhoršila životní úroveň českých Romů, k nimž se jejich slovenští příbuzní nastěhovali. Zbrzdilo se jejich začleňování do společnosti, přibylo kriminality, nabourávání do bytů, agresivity, nelegální práce i nezaměstnanosti.
Oba materiály upozorňovaly také na to, že po připojení Česka k EU se sníží možnosti státu příchod a pobyt lidí ze Slovenska v Česku regulovat. „Mluvíme o vstupu do EU a o různých výhodách členství. Všechny ty výhody budou pravděpodobně platit pro všechny kromě Romů. Volný pohyb budou mít všichni občané do okamžiku, než řeknou, že jsou Romové,“ řekl rozhořčeně Veselý.

Zdroj: www.dzeno.cz

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál