Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Ministr Gross žádá důkazy o dětské prostituci v českém pohraničí

Již nějakou dobu se vede podivná diskuse o tom, zda především na Chebsku a Karlovarsku existuje obchod s dětskou prostitucí či nikoliv. Zvláštnost do celé situace vnesli romská koordinátorka chebské radnice Jaroslava Rymešová a představitelé místních romských organizací. Tím dostává celý případ velmi výrazný etnický rozměr.

Ministr vnitra Stanislav Gross žádá důkazy po německé straně, která na dětskou prostituci v českém pohraničí poukazuje. Představitelé místních romských organizací chtějí nejen důkazy o konkrétních případech, ale i omluvu, pokud se tvrzení německé strany nedokáží. Otázka je vcelku logická. Proč se do případu vložila romská koordinátorka a představitelé místních romských organizací? Poukazuje snad německá nevládní organizace Karo na to, že předmětem dětské prostituce jsou děti z konkrétní národnostní menšiny (romské), že obchod s dětskou prostitucí organizují a provádějí příslušníci konkrétní národnostní menšiny (romské)?
Axel Teichmann, šéf prevenčního střediska zemského ministerstva vnitra v deníku Berliner Zeitung uvádí, že se od roku 1997 uskutečňují pravidelná setkání s českými představiteli, při kterých se projednává otázka potírání tohoto druhu kriminality. Na těchto jednáních jsou prý dány z české strany sliby o tom, že se problém prozkoumá, ale ve skutečnosti se nic neudělá. Česká policie však uvádí, že poznatky o dětské prostituci v pohraničí nemá a romská koordinátorka Rymešová pro ČTK uvedla, že taková kampaň poškozuje nejen pověst města Chebu. Ale jak uvedla dále: „Vyvolává zvýšenou pozornost úchylných lidí, pedofilů. Já sama ze své praxe mám poznatky, že tito lidé kontaktují ty ženy, ptají se po malých dětech a nabízejí až 500 eur.“
Romové se cítí být dotčeni informacemi o dětské prostituci, které zahraniční novináři získávají od mladých, drogově závislých Romů, ochotných za peníze na drogy potvrdit cokoli. „Zahraniční reportéři si pak na nás dělají kariéru,“ řekl romský podnikatel Rudolf Puška. Nicméně Axel Teichmann zdůrazňuje, že Češi by měli případy dětské prostituce v pohraničí vyšetřovat a získané informace o Němcích přijíždějících do Čech za sexem s dětmi poskytnout německým vyšetřovatelům. Skutečnost, že se v této souvislosti hovoří o Romech, je další zdrcující signál o tom, jak se náš život hroutí a pocit nemohoucnosti prohlubuje. Jestliže někteří z nás klesli tak hluboko, že prodávají své děti úchylákům, pak už jsme skoro na dně. Jeli tomu tak, co ještě prodat?

Ondřej Giňa

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál