Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romové a internet

Dnešní doba přináší nové a nové poznatky o dění ve světě formou internetu.
V každé základní, a doufám i zvláštní, škole je internetová učebna, kde se naše děti učí ovládat počítač.

V naší škole je rovněž taková učebna, kde každý den zasednou k počítačům desítky žáků a učí se ovládat toto moderní medium. Naši rodiče a prarodiče většinou neuměli číst ani psát, byli zpravidla negramotní, neměli přístup ke vzdělání jako bílí. Teď je situace jiná. Stovky romských žáků tuto možnost studia vítají, protože jim to přináší nové a nové možnosti. Za totality tomu tak nebylo, komunismus chtěl z Romů udělat kopáče a roboty, poslušně vykonávající rozkazy. Pracovali jako námezdní dělníci na stavbách a v továrnách za minimální mzdu. A když odmítali pracovat? Šup s nimi do kriminálu!
Nedivme se, že jsou zvláštní školy plné, a že je dost Romů středního věku, jejích absolventů. Je otázkou času kdy zaniknou, doufejme, že v Evropské unii nebudou mít zvláštní školy místo a že si rodiče konečně uvědomí své povinnosti vůči svým dětem a pomohou jim ke vzdělání.
Dnešní svět se bez internetu neobejde. Hledáte zaměstnání, bydlení, partnera?
To vše vám počítač během několika vteřin splní. Stačí mít například pevnou linku a samozřejmě počítač, bez toho to nepůjde.
Svět jde rychle kupředu, nikdo nebude čekat, až se uráčíme a přinutíme se učit. Nejen posílat děti do škol, dát jim patřičné vzdělání, ale i sebe vzdělávat. Romové jsou učenliví žáci a rychle se adaptují, chce to jen pevnou vůli a chtít něco udělat.
Dnes, teď, ihned, zítra už je pozdě. Internet nečeká.

Jan Horváth, Ostrava

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál