Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Fyzickou likvidací vyhrožují jedni Romové druhým

Romové z České Kamenice jsou údajně napadáni Romy z Nového Boru. Říkají, že dobře organizovaná skupina novoborských Romů jim vyhrožuje fyzickou likvidací. Požadují po nich sociální dávky i výpalné, a jestliže peníze nedostanou, napadnou je v jejich bytech. Všichni, kterých jsme se na tento případ zeptali, řekli, že nechtějí být jmenováni, protože se bojí o život. Z tohoto důvodu jsme jména českokamenických Romů, kteří nám poskytli informace zatím jen po telefonu, vypustili.

Na začátku byla faxová zpráva
Vše začalo dopisem, který jsme do redakce dostali faxem. Stálo v něm: „Vážená redakce, velice vás žádáme, my Romové z České Kamenice, abyste nás navštívili, protože Romové z Nového Boru nám vyhrožují a napadají nás. Jedná se asi o padesátičlennou organizovanou skupinu plně vyzbrojených romských mužů. Čtyři vůdčí osobnosti z nich říkají, že zastupují Romy z Nového Boru. Jsou dobře organizovaní a velice nebezpeční, schovávají se za ROI (Romská občanská iniciativa). Pořádají razii proti Romům z České Kamenice a jsou horší než fašisti. Organizují na nás nájezdy, bijí naše syny a mrzačí naše děti, nutí naše dcery, aby pro ně pracovaly jako lehké děvy, posílají na nás rusky hovořící muže, chtějí, aby pro ně naši chlapi pracovali zadarmo. Kdo je jim nepohodlný, na toho podají vymyšlené trestní oznámení. Ze svých řad si seženou svědky proti těm, kteří s nimi nesympatizují a nepodílejí se na jejich činnosti.“ Podepsáni: Romové z České Kamenice.

Telefonát do severních Čech
Zavolali jsme Romům do České Kamenice a dověděli jsme se, že to trvá už nejméně tři roky, co na ně organizovaná skupina Romů z nedalekého Nového Boru pořádá razie. „Působí v celém severočeském kraji: napadají i Romy z Děčína, Krásné Lípy, Rumburku a odjinud. Skoro každá romská místní rodina se už setkala s jejich silou. Jedné mladé Romce zdemolovali byt a rozbili při tom nábytek. Před třemi lety napadli na diskotéce romského kluka, jen tak z ničeho nic. Trestní oznámení nakonec rodina pod nátlakem stáhla. Vyhrožovali, že je zabijí.“ Napadených rodin bylo už v České Kamenici podle našich zdrojů hodně a i ony byly přinuceny stáhnout svá trestní oznámení.
„Policie o těchto případech ví. Nedávno začali novoborští honit mladého Roma po městě, až ho zahnali na hřbitov. A prý ho tam zaživa zahrabou. Kluk měl štěstí – zrovna jela kolem městská policie. Tak je zastavil, vše jim řekl a oni ho dovezli domů.“
Když mají dostat Romové z Kamenice sociální dávky, čekají na ně a chtějí výpalné. Když je nedostanou, napadnou je. Jednomu Romovi údajně zasekli mačetu do hlavy. Neumřel, ale i ten musel pod nátlakem stáhnout trestní oznámení. Na otázku, zda se nejedná o lichvu, se nám dostalo odpovědi, že nikoliv. „Nikdy jsme si od novoborských Romů nepůjčili,“ reagoval náš zdroj.
Naše mládež nemůže nikam jít a večer už vůbec ne. Na diskotéky také nemohou, protože novoborští jsou všude. Bojíme se o své rodiny. Jezdí sem asi tak padesát chlapů, vedoucí této skupiny má stavební firmu a ten nezaměstnaným novoborským Romům platí za to, aby napadali ostatní a mlátili je. Vždy, když přijedou novoborští, zavoláme policii a ona nás tady hlídá.

Co na to terénní sociální pracovník
„Mezi novoborskými a českokamenickými Romy jsou problémy, které trvají už delší dobu. Českokameničtí podali trestní oznámení a Policie ČR údajně zjistila, že vše vzniklo kvůli pracovním stavebním zakázkám, které zadává město,“ potvrdil Miroslav Grajcar, který tady pracuje jako terénní sociální pracovník.
„Mám zprávu o tom, že jedna velká romská rodina z Nového Boru přijede auty do České Kamenice a tam přímo v bytech napadá Romy. Já jsem s těmi českokamenickými mluvil na policii, kam mě přizvali ke svědecké výpovědi,“ potvrdil s tím, že podle něj jsou skutečně utiskovaní a vydíraní. Grajcar to vše považuje za velký a nebezpečný problém, který již konzultoval s krajskou koordinátorkou Evou Bajgerovou. Prozatím se domluvili, že požádají o zvýšenou policejní ochranu českokamenických Romů.

Zatím jen soukromě
Eva Bajgerová, Romka, která pracuje v Ústeckém kraji jako romská koordinátorka, přiznala, že případ zná pouze z doslechu a z místních novin, proto může odpovědět jen jako soukromá osoba.
„Ani nevím, o jakou spojitost tam jde. Líbí se mi, že českokameničtí Romové našli tu odvahu a podali na novoborské Romy trestní oznámení. Zatím není podložené, že k napadení došlo kvůli stavebním zakázkám, ani nevím, zda se zakládá na prav dě, že nutí děvčata k prostituci.“ Slíbila ale, že se spojí s českokamenickými Romy, aby získala bližší informace. Teď se lze jen opřít o to, že došlo k nějakému napadení.
„A tak se v té naší komunitě už také pěkně mlátíme. Jeden romský rod vydírá druhý, je v tom peněžní i bytová lichva. Vznikají lokality, kde vládnou vlastní zákony, které si určili samotní Romové. Vyhrává tam mocnější a ten, kdo má víc peněz, potírá sociálně slabé,“ posteskla si Eva Bajgerová a dodala, že je těžké jim pomoci, protože se bojí podat trestní oznámení, bojí se o svoje bezpečí, o své rodiny, o svůj život…

Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál