Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Romen již brzy oslaví první výročí

Praha – Za necelý měsíc oslaví romský Obchůdek Romen první výročí svého vzniku. Při této příležitosti bude uspořádána 4. prosince od 17 hodin oslava. Její program ještě není definitivní, nicméně je již nyní jisté, že vystoupí muzikant Jan Slepčík a návštěvníci si budou moci také poslechnout autorské čtení Agnesy Horvátové z její povídkové knihy O velké Ramě spojené s autogramiádou.

Obchůdek Romen, který se specializuje na romské výrobky a umění, je jediným svého druhu ve střední Evropě. Výrobky do něj dodává na sto českých i slovenských výtvarníků a řemeslníků. Vznikl jako hlavní projekt občanského sdružení RMosty ve spolupráci se sdružením Slovo 21 a Muzeem romské kultury v Brně. Jeho otevření významně podpořila také Nadace rozvoje občanské společnosti programu Phare. Hlavním důvodem vzniku byla snaha představit romskou kulturu a její současné i tradiční produkty. Zároveň to znamenalo pomoc tradičním romským řemeslníkům, aby se uživili svými výrobky.
„Mezi naše zákazníky patří hlavně cizinci a zájemci o romskou kulturu. Romové k nám moc nechodí a když přijdou, tak se většinou jen podívají, co nabízíme,“ řekla nám prodavačka Soňa Kalejová. Její slova potvrzují všudypřítomné nápisy a popisky v angličtině, vysvětlivky v romštině chybí.
Obchůdek nabízí široký výběr zboží. Zákazníci si mohou koupit romské oblečení, sochy, keramiku, romskou a romistickou literaturu (například i romskočeský slovník), hudební nahrávky, šperky a výtvarné umění. Obchod nabízí obrazy umělců Rudolfa Dzurka, Magdaleny Konečné, Ernesta Danča a jiných, nechybějí ani obrázky žáků základních škol a romských klubů. Ke koupi jsou rovněž svícny od kovářů z jihoslovenské Dunajské Lužné. Mezi vystaveným zbožím jsou také snímky Jaroslava Kučery, které věnoval občanskému sdružení RMosty jako sponzorský dar.
„Nabídka je veliká, nejlépe se však prodává romská a romistická literaturu a hudební nosiče,“ dodala Kalejová.
Romský Obchůdek Romen se nachází v pražské Nerudově ulici 32 a je otevřen denně kromě pondělí.

Zuzana Labantová
Foto: autorka

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál