Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Nemravné metody vyšetřování v Německu

Kolín nad Rýnem, Německo – Německá romská organizace Rom e.V. koncem října informovala o případu zneužívání nezletilých kapsářů ze strany tamní policie.

Chlapci a dívky z romských uprchlických rodin zatčení kvůli krádežím, byli údajně podrobeni identifikaci a rentgenu, aby se dal snáze určit jejich věk. Vysvlečené je pak policisté fotografovali. Rovněž prý nechali zkoumat jejich pot kvůli zápachu a spodní prádlo kvůli špíně. Policisté takto vulgárně postupovali, aniž o tom informovali rodiče nebo je požádali o souhlas. Dětem ani neřekli, že mají právo takový způsob zacházení odmítnout.
Policie je údajně také týrala, aby podezření z týraní padlo na rodiče a děti jim byly posléze odebrány. Obyvatelé uprchlických táborů trpí podvýživou a žijí ve špatných hygienických podmínkách. Je tam také nedostatečná péče o lidi trpící posttraumatickými příznaky. Jednota rodiny je pro ně to jediné, co jim ještě zůstalo. Policisté však tuto situaci neberou v úvahu.
Zvolená metoda se ukázala být účinná: rodiny, kterým policisté hrozili oddělením, z města odešly. Podle informací Rom e.V. se jich však pod jiným jménem mnoho vrací zpět.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál